poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Twierdza Brzeska na starych fotografiach.

Dzięki staraniom Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol i Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach, a przede wszystkim życzliwości Dyrekcji Muzeum Twierdzy Brzeskiej w Brześciu-Białoruś, udało się wspólnie zorganizować wystawę fotograficzną w Prochowni w Kobylanach.
Pełny tytuł wystawy to- "Historia Twierdzy Brzeskiej na fotografiach XX wieku." Na wystawę składa się -wybranych, 54 zdjęć formatu 30x40 cm, obrazujących historię twierdzy w okresach: przed i w czasie I wojny światowej, międzywojennym, bohaterskiej obrony 1939 i 1941 roku.
 Nas- Polaków, zapewne najbardziej zainteresuje okres międzywojenny. Wówczas to Wojsko Polskie było gospodarzem Twierdzy w Brześciu nad Bugiem. W twierdzy była siedziba IX Okręgu Dowództwa Korpusu. Obrona Twierdzy Brzeskiej- przez polska załogę, jest chlubną kartą kampanii wrześniowej 1939 roku.Polski okres jest  wyeksponowany i  przedstawiony  na 22 zdjęciach.
 Twierdza w Brześciu Litewskim do systemu obrony carskiej Rosji została włączona w 1842 roku. Istnieje więc ponad 170 lat. W tym czasie była świadkiem i uczestnikiem wielu doniosłych wydarzeń historycznych. W jej oddziaływaniu pozostawały i nasze tereny na których do dziś znajdują się: forty, prochownie i inne obiekty fortyfikacyjne.
Od ponad pól wieku twierdza pełni rolę Muzeum. W tym okresie odwiedziło ją ponad 24 mln turystów z wielu krajów świata. Obecna wystawa fotograficzna ma przybliżyć nam historię Twierdzy Brzeskiej pokazanej w jednym z jej obiektów-Prochowni w Kobylanach.W sierpniu wystawa została przeniesiona do Ratusza Gminy Terespol.
 Prochownia w Kobylanach.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi w dniu 2 Maja ok. godz.14.30 w ramach obchodów Dnia Flagi  i rocznicy Święta Konstytucji 3Maja.


Strona tytułowa wystawy fotograficznej prezentowanej od 2 Maja br. w Prochowni w Kobylanach.
Na foto. Niemieccy żołnierze na terenie  Cytadeli Twierdzy Brześć-Litewski ,sierpień 1915r.

Zerwany most wiszący na Bugu przed Bramą Terespolską-sierpień 1915 r.

 Wybrane foto z wystawy. Brama Terespolska z niemiecką flagą na górze-17 września 1939 r.
Brama Chełmska-wrzesień 1939r. Żołnierze niemieccy na moście przed bramą .Na górze- nad bramą, zachowany wizerunek Godła Polski.

 Brama Mikołajowska-Poludniowa prowadząca na Umocnienie Wołyńskie. Foto z czasów okupacji niemieckiej (1915-1918 ), w czasie I wojny światowej.

Jeden z fortów Twierdzy Brzeskiej- sierpień 1915 r

Foto: Kobiety w zbrojowni Fortu VII w Łobaczewie. (Zbrojownia Nr.1 miała siedzibę w Brześciu nad Bugiem-okres międzywojenny).

 Francuski czołg "Renault "FT-w służbie polskiej, na terenie cytadeli Twierdzy Brzeskiej-wrzesień 1939 r.

Płonąca Twierdza Brzeska- z niemieckiego samolotu zwiadowczego.Pierwsze godziny ataku-wojny 22 czerwca 1941r.

Wszystkie  zdjęcia  pochodzą z:" Z funduszu zespołu pomnikowego-Twierdza Brzeska- Bohater ".
Do obejrzenia pozostałych fotografii  zapraszam na wystawę.
 Wejście do sali wystawowej.
Fragment wystawy.Rok 1914.
Część wystawy.Rok-1939.
Fragment wystawy.Rok -1941.

Plakat zapraszający do Prochowni w Kobylanach na dzień 2 Maja br. Z zasobów Gminy Terespol.


 W części artystycznej wystąpi kolega A.Gdak-który też lubi nasze forty. Tu prezentuje się na tle wysadzonej części koszar Fortu VII w Łobaczewie. Październik-2015r.
 Wystawę otworzyli-Wójt Gminy Terespol-Krzysztof Iwaniuk i przedstawiciel Muzeum Twierdzy Brzeskiej-Aleksiej Mołocznikow.
 Wystąpienie przedstawiciela Muzeum Twierdzy Brzeskiej w towarzystwie Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol-Krzysztofa Badalskiego.(po prawej stronie).


 W sierpniu wystawa została przeniesiona do Ratusza Gminy Terespol.Zapraszamy.

Sąsiedzi; o wystawie-http://virtualbrest.by/news39656.php#commentitstart
i pikniku- http://brest.name/news39667.php#commentitstart

Tekst i pozostałe foto: K.Niczyporuk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz