poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Twierdza Brzeska na starych fotografiach.

Dzięki staraniom Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol i Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach, a przede wszystkim życzliwości Dyrekcji Muzeum Twierdzy Brzeskiej w Brześciu-Białoruś, udało się wspólnie zorganizować wystawę fotograficzną w Prochowni w Kobylanach.
Pełny tytuł wystawy to- "Historia Twierdzy Brzeskiej na fotografiach XX wieku." Na wystawę składa się -wybranych, 54 zdjęć formatu 30x40 cm, obrazujących historię twierdzy w okresach: przed i w czasie I wojny światowej, międzywojennym, bohaterskiej obrony 1939 i 1941 roku.
 Nas- Polaków, zapewne najbardziej zainteresuje okres międzywojenny. Wówczas to Wojsko Polskie było gospodarzem Twierdzy w Brześciu nad Bugiem. W twierdzy była siedziba IX Okręgu Dowództwa Korpusu. Obrona Twierdzy Brzeskiej- przez polska załogę, jest chlubną kartą kampanii wrześniowej 1939 roku.Polski okres jest  wyeksponowany i  przedstawiony  na 22 zdjęciach.
 Twierdza w Brześciu Litewskim do systemu obrony carskiej Rosji została włączona w 1842 roku. Istnieje więc ponad 170 lat. W tym czasie była świadkiem i uczestnikiem wielu doniosłych wydarzeń historycznych. W jej oddziaływaniu pozostawały i nasze tereny na których do dziś znajdują się: forty, prochownie i inne obiekty fortyfikacyjne.
Od ponad pól wieku twierdza pełni rolę Muzeum. W tym okresie odwiedziło ją ponad 24 mln turystów z wielu krajów świata. Obecna wystawa fotograficzna ma przybliżyć nam historię Twierdzy Brzeskiej pokazanej w jednym z jej obiektów-Prochowni w Kobylanach.W sierpniu wystawa została przeniesiona do Ratusza Gminy Terespol.
 Prochownia w Kobylanach.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi w dniu 2 Maja ok. godz.14.30 w ramach obchodów Dnia Flagi  i rocznicy Święta Konstytucji 3Maja.


Strona tytułowa wystawy fotograficznej prezentowanej od 2 Maja br. w Prochowni w Kobylanach.
Na foto. Niemieccy żołnierze na terenie  Cytadeli Twierdzy Brześć-Litewski ,sierpień 1915r.

Zerwany most wiszący na Bugu przed Bramą Terespolską-sierpień 1915 r.

 Wybrane foto z wystawy. Brama Terespolska z niemiecką flagą na górze-17 września 1939 r.
Brama Chełmska-wrzesień 1939r. Żołnierze niemieccy na moście przed bramą .Na górze- nad bramą, zachowany wizerunek Godła Polski.

 Brama Mikołajowska-Poludniowa prowadząca na Umocnienie Wołyńskie. Foto z czasów okupacji niemieckiej (1915-1918 ), w czasie I wojny światowej.

Jeden z fortów Twierdzy Brzeskiej- sierpień 1915 r

Foto: Kobiety w zbrojowni Fortu VII w Łobaczewie. (Zbrojownia Nr.1 miała siedzibę w Brześciu nad Bugiem-okres międzywojenny).

 Francuski czołg "Renault "FT-w służbie polskiej, na terenie cytadeli Twierdzy Brzeskiej-wrzesień 1939 r.

Płonąca Twierdza Brzeska- z niemieckiego samolotu zwiadowczego.Pierwsze godziny ataku-wojny 22 czerwca 1941r.

Wszystkie  zdjęcia  pochodzą z:" Z funduszu zespołu pomnikowego-Twierdza Brzeska- Bohater ".
Do obejrzenia pozostałych fotografii  zapraszam na wystawę.
 Wejście do sali wystawowej.
Fragment wystawy.Rok 1914.
Część wystawy.Rok-1939.
Fragment wystawy.Rok -1941.

Plakat zapraszający do Prochowni w Kobylanach na dzień 2 Maja br. Z zasobów Gminy Terespol.


 W części artystycznej wystąpi kolega A.Gdak-który też lubi nasze forty. Tu prezentuje się na tle wysadzonej części koszar Fortu VII w Łobaczewie. Październik-2015r.
 Wystawę otworzyli-Wójt Gminy Terespol-Krzysztof Iwaniuk i przedstawiciel Muzeum Twierdzy Brzeskiej-Aleksiej Mołocznikow.
 Wystąpienie przedstawiciela Muzeum Twierdzy Brzeskiej w towarzystwie Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol-Krzysztofa Badalskiego.(po prawej stronie).


 W sierpniu wystawa została przeniesiona do Ratusza Gminy Terespol.Zapraszamy.

Sąsiedzi; o wystawie-http://virtualbrest.by/news39656.php#commentitstart
i pikniku- http://brest.name/news39667.php#commentitstart

Tekst i pozostałe foto: K.Niczyporuk.

1 komentarz:

  1. Thanks for sharing, nice post! Post really provice useful information!

    Công ty vận chuyển hàng nước ngoài FadoExpress hàng đầu chuyên vận chuyển, chuyển phát nhanh siêu tốc đi khắp thế giới, nổi bật là dịch vụ gửi hàng đi mỹ, gửi hàng đi nhậtgửi hàng đi đài loan và dịch vụ chuyển phát nhanh đi hàn quốc uy tín, giá rẻ

    OdpowiedzUsuń