środa, 4 stycznia 2017

Darów przybywa.

Apel o przekazywanie darów na rzecz Izby Pamięci w Prochowni w Kobylanach- wystosowaliśmy ponad rok temu. Skierowany był do mieszkańców Gminy i wszystkich ludzi dobrej woli, chętnych do podarunku. Cieszy nas bardzo, że mimo upływu czasu apel ten nadal spotyka się z żywym odzewem. Wiele osób na apel odpowiada bardzo aktywnie. Wyraża się to w tym, że chętnie odwiedzają "swoją" Prochownię. Przychodzą, oglądają, coś przynoszą i pytają- "czy to, też nadaje się do muzeum"?
Taka postawa jest godna uznania i pochwały. Może być wzorem -zachętą dla wielu. Może skłoni innych do zastanowienia się: czy zawieść daną rzecz na złom uzyskując grosze, wyrzucić na śmietnik?-czy nie lepiej jednak przekazać to do Prochowni?
 Tu za przekazany dar otrzymamy od Gminnego Centrum Kultury-w podziękowaniu, ciekawą książkę. Darczyńca jednocześnie będzie miał satysfakcję, że dołożył swoją małą cegiełkę- dar, do wspólnego dobra kultury w Gminie.  Darowana  rzecz będzie cennym eksponatem, który z ciekawością będą oglądać mieszkańcy i turyści.
Darów przybywa także, dzięki operatywności  kolegi Bogdana, który jest opiekunem Izby.
Jego wyjazdy z armatą do sąsiednich gmin i miejscowości, gdzie uatrakcyjnia lokalne uroczystości salwą armatnią, wielokrotnie kończą się przywiezieniem kolejnego daru. Także jego obecność na wielu imprezach i uroczystościach w kraju rozsławia Prochownię w Kobylanach. Wyrazem tego są; podziękowania, dyplomy uznania i wyróżnienia, które otrzymuje i pieczołowicie gromadzi w Prochowni.

PROCHOWNIA W KOBYLANACH- ZAPRASZA
 Prochownia w Kobylanach.Foto-grudzień 2016r.


Izba Pamięci w Prochowni w Kobylanach powiększa swoje zbiory.Tu mundury polskich formacji wojskowych.
Cennym eksponatem jest stary- nieużyteczny, nowo pozyskany ciężki karabin maszynowy konstrukcji Hirama Maxima.Foto-grudzień 2016 r.
Prawdopodobnie jest to "Rosyjski Maksym"wz.1910. Produkowane były  na licencji, w zakładach zbrojeniowych w Tule od 1904 roku. Na podstawie kołowej- z tarczą ochronną-przed zmontowaniem.
 "Maksym"-w innej wersji-na podstawie saneczkowej, podczas inscenizacji historycznej-"Bitwa pod Kobylanami-5.02 1919 r"Foto-listopad 2014 r.
 W jednej z sal gromadzone są stare rosyjskie samowary .Na tym foto jest ich dwadzieścia sztuk.
To już następny.W okresie sezonu turystycznego będzie ich więcej.
 Kolejny.


Samowar z- Fabryki Spadkobierców W.S.Bataszewa w Tule.Tuła-"Królestwo Samowarów".


 Punca-znak fabryczny na samowarach-Tuła.
Drugą połowę tej sali zajmują wagi szalkowe,których też przybywa.


 Waga z Fabryki Wag-Juliusza Sperlinga, założonej w 1856 r. w Warszawie.
Podstawy wielu wag są bardzo dekoracyjne.Często miejsce produkcji było wyrażone symbolem miasta.

 Waga-rok 1902.Do 5 kg-napis w jęz. rosyjskim.Podziękowania, dyplomy uznania i wyróżnienia przyznane koledze Bogdanowi.

Dziękujemy i zapraszamy.

Tekst i foto;K.Niczyporuk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz